Z cloudu bude pršet zlato

( 10 hlasy )

goldEkonomická krize a s ní přicházející tlak na snižování rozpočtů v IT nutí provozovatele datových center ještě více než v minulosti ke zvyšování efektivity provozu a zjednodušení obslužných činností. Jak k tomu mohou přispět novinky v technologiích a koncept Cloud computingu jsme se zeptali Luďka Šafáře ze společnosti EMC.

Jaká je dnes situace v datových centrech?
Ve většině z nich podobná – část většinou testovacích nebo vývojových aplikací funguje ve virtualizovaném prostředí, v oblasti infrastruktury dochází většinou ke konsolidaci a hledá se každá příležitost k ušetření.

A v kterých oblastech? Snižování nákladů není nové téma a zdá se, že není kde brát...
Máte pravdu, nicméně ze statistik vyplývá, že 70% rozpočtu jde jen na udržování datového centra v chodu, což je hodně. Také si musíme uvědomit, že se technologie vyvíjí a co nebylo možné dřív, je možné dnes.

Ano, jenže technologické novinky jsou většinou právě to nejdražší
Každá změna vyžaduje stimul - bez investic nemůže dojít k obratu, který by byl na nákladové struktuře opravdu poznat. Samozřejmě vnímáme tlak na co nejkratší návratnost, ale některé technologie vyžadují nejen implementaci jako takovou, ale také přizpůsobení prostředí tak, aby byly co nejvíce využité.

Myslíte, že je nutné s obměnou hardware nebo infrastruktury měnit celou organizaci?
Samozřejmě ne vždy a ne úplně. Ale například serverová virtualizace, což je dnes jeden z hlavních předpokládaných zdrojů úspor, není možná bez přizpůsobení provozních zvyklostí. Mizí vazba na fyzické prvky, naopak je silnější úloha infrastruktury, zejména sítí a úložišť. Celá myšlenka cloud computingu…

Což je v poslední době možná až příliš často zmiňovaný koncept…
To je pravda, ale to je asi způsobené faktem, že na tom něco bude. Nebo by nebylo skvělé mít místo různých sítí, diskových polí, serverů a operačních systémů „něco“ v čem prostě fungují vaše aplikace? S definovaným rozhraním a monitoringem, snadno rozšiřitelné – kdyby „něčemu“ scházela výpočetní síla, dokoupilo by se pár serverů, ty by se zapojily a hotovo. To samé s úložnou kapacitou. Nebo by se jedno nebo druhé na chvíli vypůjčilo.

To by možná bylo, ale jaksi chybí reálný návod, jak stavu, který jste popsal, dosáhnout
Není nutné ho dosáhnout zcela a všude. Stačí se přibližovat – vyměňovat technologie za takové, které umí koncepty cloudu pokud možno samy podporovat. Třeba úložiště, která sama přesouvají data podle jejich důležitosti a potřeby na nejvhodnější typ médií. Datová infrastruktura, která ukládá jen to co musí a kontroluje, aby v ní nic nebylo více než jednou. Virtualizační vrstvu, která se stará o efektivní využití serverů. Cloud není jen prázdný koncept, je to reálná sada přístupů a technologíí, ze kterých můžou doslova „pršet“ úspory.

Dobrá, dejme tomu – chci to. Co mám dělat?

Jsem rád, že jsem vás přesvědčil – v první řadě s rozmyslete, nebo si nechte poradit, jak vám takový krok pomůže a kde začít. Pokud provozujete datové centrum s desítkami serverů a sto terabyty dat, můžete jako první uspořit deduplikací zálohování a ukládání. Nejspíš už máte nasazenou nějakou virtualizaci – hledejte infrastrukturu, která jí maximálně respektuje. Zmapujte, jak jsou aplikace provázané a pracujte s jejich skupinami. Berte technologie, jejichž výrobci spolu „mluví“ – VCE aliance (Vmware, Cisco, EMC, nebo též Virtual Computing Environment – pozn.red.) toho budiž příkladem.

Uvidíme! Díky za tip a za rozhovor
Já také děkuji a přeji vašim čtenářům hodně úspěchů

Pro přidání komentáře je nezbytné se registrovat.registrace

Cloud.cz (www.cloud.cz), server o Cloud computingu. | Sitemap | RSS - cloud.cz | EMC Showcase